Szobatisztaság
2024-05-19 13:50:33-kor
Generációnként változó, hogyan állnak hozzá a szobatisztaság kérdéséhez, így nem csoda, ha más-más választ kapsz egy kisgyermekes anyukától, az édesanyádtól és a nagymamádtól, ha arról kérdezed, mikor kezdjétek a bilire/wc-re szoktatást. Koronként változó volt a kiinduló helyzet is, hiszen más volt a kézzel mosós pelenkás idő és teljesen más a mai, kényelmes, akár fél napot is bíró eldobható pelusok időszaka. De bármennyire is korán kezdték elődeink a szobatisztaságra szoktatást, ez nem befolyásolta azt a tényt, hogy a gyermek egészen addig nem lesz szobatiszta, amíg az idegrendszere erre nem érett meg. Szükséges ugyanis, hogy a gyermek a záróizmait akaratlagosan tudja irányítani (összeszorítani a visszatartáshoz és ellazítani az ürítéshez), ehhez az kell, hogy a hólyagból és a végbélből eredő érzékelőpályák érettek legyenek és a jeleket az agyba továbbítsák. Ez az érési folyamat általában 2- 2,5 éver kor körül indul el, akár 4 éves korig is eltarthat és vannak figyelmeztető jelei.
- a kisgyermek jelzi, ha tele van a pelenkája
- érzi, ha ürít, jelzi a felnőtteknek
- elbújik, ha pelenkájába kakil
- zavarja, ha túlságosan tele van a pelenkája
- kezdi érteni, hogy mi honnan jön
- egyre jobban érdeklődik a felnőttek, nagyobb testvérek ürítési szokásai iránt
- bölcsődében figyeli a már szobatiszta társait
Hogyan segíthetjük a gyermeket a szobatisztasághoz?
Nagyon sok türelemre lesz szükség a család részéről, mert balesetek bizony sokáig elő fognak fordulni. Fontos, hogy siettetni semmiképp nem szabad a gyermeket, de motiválni és lehetőséget biztosítani számára mindenképp érdemes. Családja válogatja, hogy kinek mi válik be: zenélő bili, wc szűkítő, leszoktató bugyi, mosipelus, lényeg, hogy olyan eszközöket válasszatok, ami neked és a gyermekednek is megfelelő, kényelmesen illeszkedik a mindennapjaitokhoz és a családi rutinokhoz.
- legyen elérhető közelségben a bili, szűkítő
- ajánljuk fel időnként a lehetőséget, legyen esetleg egy-egy fix időpont, amikor megkérdezzük, kell-e pisilnie (pl. fürdés előtt, délutáni alvás előtt), de ne vigyük túlzásba a kérdezősködést
- ha jelzi, hogy mennie kell, segítsünk, értékeljük a produktumot, erősítsük meg a mosdóhasználathoz kapcsolódó szokásokat (pl. wc lehúzás, kézmosás stb.)
- baleset esetén legyünk tényszerűek ("bepisiltél, semmi probléma, cseréljük le a ruhádat!")
- a sok mosás és nedves ruha miatt szokták a 2.szülinapu utáni nyarat megfelelő időpontnak javasolni a szobatisztaság elkezdésére, de ez természetesen egyénenként változó lehet
- először a legtöbb gyermek nappalra lesz szobatiszta, ezt követi az éjszakai szobatisztaság
- érdemes gumilepedőt beszerezni, hogy az ágy matracát megóvjátok
- a témába vágó könyvek nézegetése, mesehallgatás
Ha óvodakezdésre is úgy látod, hogy egyáltalán nem haladtok a nappali szobatisztasággal sem, érdemes a gyermekorvos segítséggét kérni és kideríteni, hogy van-e valamilyen szervi ok a háttérben.
Szobatiszta volt a gyermekem, most mégis újra bepisil!
Előfordulhat, hogy valamilyen hirtelen, váratlan változás miatt a gyermek ismét bepisil, bekakil, ilyenkor érdemes a mögöttes okokat keresni:
- volt-e valamilyen rossz tapasztalata a mosdóhasználattal kapcsolatban? Pl. leszidta valaki,ha nem ért ki időben
- volt-e valamilyen változás a napirendben, mindenanpokban? Pl. testvér érkezése, óvodakezdés, családi tragédia befolyásolhatja a szobatisztaságot és időlegesen visszaesést tapasztalhattok.
Ha nem rendeződik pár héten belül a helyzet, kérjétek a gyermekorvos segítségét, véleményét.